Oo, muusika!

30. oktoober 2020

Maestra Vaike Uibopuu, tunnustatud koorijuht ja Eesti üldlaulupidude esimene naisjuht, seisis esmakordselt laulupeokoori ees juba 14-aastaselt. See juhtus Võrumaal koduses Urvastes, kui ta isa Johannes Rööp usaldas Vaikele taktikepi, olles kindel, et Tartus muusikakoolis õppiv tütar saab hakkama.
Vaike Uibopuud võib liialdamata pidada Tartu ja Lõuna-Eesti koorimuusika eestvedajaks ja alussambaks. Ta oli Eesti ühe silmapaistvaima kammerkoori — Tartu ülikooli kammerkoori asutajaid ja dirigent. Ta asutas Tartu ülikooli akadeemilise naiskoori vilistlaskoori ja juhatas seda üle 20 aasta. Kuid kindlasti tuleb Uibopuu peamiseks õnnestumiseks lugeda pikaajalist tööd Tartu ülikooli akadeemilise naiskooriga — 42 koosoldud aasta jooksul tõusis koor Vaike käe all Eesti parimaks naiskooriks. Tunnustust võideti mitmetel rahvusvahelistel Euroopa Grand Prix’ sarja kuuluvatel konkurssidel ning salvestati lugematu hulk (eesti) koorimuusikat.
Vaike Uibopuu pedagoogitegevus Heino Elleri nimelises Tartu muusikakoolis on olnud viljakas. Tema dirigeerimisklassis õppisid Triin Koch, Ain Tarro, Tiiu Sinipalu, Airi Liiva, Riina Airenne, Vilve Maide ja paljud teised muusikud. Vaike Uibopuu ise õppis Tallinna konservatooriumis Arvo Ratassepa käe all. Tal on Eesti dirigentide liidu kõrgeima kategooria dirigendi diplom.
Vaike Uibopuu juhatatud koorid ja pedagoogitöö on tublisti tugevdanud Tartu kui kõrge koorikultuuriga linna mainet ja kogunud tunnustust nii Eestis kui raja taga. Tema oskus tuua esile naishäälte sära ja rikkalikke kõlavarjundeid on võitnud naiskoorilaulule palju uusi austajaid. Tema ise ja tema koorid on pälvinud auhindu rahvusvahelistel konkurssidel. Seetõttu pole üllatav tõik, et just Vaike Uibopuu ja tema õpilastega seotud koorid on võitnud Eesti naislaulu seltsi korraldatud naiskooride võistulaulmised. Vaike Uibopuu ise on tunnistatud korduvalt parimaks dirigendiks ning noore dirigendi preemiaid on võitnud tema õpilased.

31. oktoobril 2020 kell 16.00 toimub Tartu ülikooli aulas Vaike Uibopuu juubelikontsert “Oo, muusika!”

kammernaiskoor Liivitar
Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor
Tartu ülikooli kammerkoor
Tartu ülikooli akadeemilise naiskoori vilistlaskoor
Tartu ülikooli naiskoori Tallinna vilistlaskoor

dirigeerivad Vaike Uibopuu, Triin Koch ja Ülle Sakarias

Kontserdist toimub ka veebiülekanne, mida saab jälgida videoportaali UTTV (www.uttv.ee) vahendusel.