Dirigendid

Hooajal 2023/2024:

Triin Koch – dirigent
Siim Kornel – koormeister
Viviane Kallaste – hääleseadja

 

Triin Koch


Koori dirigent Triin Koch (snd 1975) lõpetas Heino Elleri muusikakooli dirigeerimise erialal 1997. aastal (Vaike Uibopuu klass). Aastatel 1997-2001 õppis Triin kooridirigeerimise erialal Eesti Muusikaakadeemias, prof Kuno Arengu käe all. Lõputöö Vivaldi „Gloria” tuli ettekandele koos Tartu Ülikooli Akadeemilise Naiskooriga.

Triin alustas 2001. aastal magistriõpingud koorijuhtimises Eesti Muusikaakadeemias. 2004. aastal juhatas Triin Koch koorijuhtimise eriala magistriõpingute lõputööna Pergolesi „Stabat Mater’it”. Teost esitasid Tartu Ülikooli Akadeemilise Naiskoor, orkester ja solistid.

Triini süda kuulub Eesti (rahvus)romantilisele koorimuusikale, mida talle meeldib võrreldes teiste stiilidega juhatada kõige rohkem. Tema lemmikhelilooja on Mart Saar, suured lemmikud on Cyrillus Kreek, Veljo Tormis. Viimasel ajal töötab ta naiskooris rohkelt eesti kaasaegse muusikaga, mida loeb heaks ja väga huvitavaks kogemuseks ka endale. Kaasaegne muusika tekitab naislaulule uusi katsetusvõimalusi hääle tekitamiseks, uusi kõlanorme, vorminõudeid. Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor andis 2015. aastal välja ka eesti uudisloomingu plaadi „Võrsed“.

Triini kontserdikavad on tuntud kui hästi koostatud ja tasakaalus huvitavad komplektid, mida on korduvalt eraldi ära märgitud nii Eesti kui välismaistel konkurssidel ja festivalidel. Triin naudib dirigendina kõige rohkem laulude õppimise lõpufaasi, kus saab teha peenemat käsitööd nüansside ja sõnadega. Erinevate värvide otsing ja tämbri töö on interpreedina tema lemmik töölõik. Noodikirjast hingestatud ja läbimõeldud muusika kujundamine on tema leivanumbriks.

Triin töötab Tartu Ülikooli Akadeemilises Naiskooris väga tihedalt koori juhatuse ja teiste lauljatega, et viia koori edasi nii kunstilisel kui korralduslikul tasemel. Koor toetab dirigenti tema töös eelkõige just väga tugeva juhatuse, projektijuhtide ja visionääridega.
Triini üksikasjalikum CV.

Vaike Uibopuu


Vaike Uibopuu (snd 1940) lõpetas Tallinna Riikliku Konservatooriumi 1962. aastal koorijuhtimise erialal ning noore dirigendina asus ta 1963. aastal tööle Tartu Ülikooli Akadeemilise Naiskoori juurde. Vaike Uibopuu on pikka aega töötanud õppejõuna Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis koorijuhtimise erialal.

Tema asutatud on Tartu Ülikooli Kammerkoor ja Tartu Ülikooli Naiskoori Vilistlaskoor. Aastal 1985 sai temast esimene naisdirigent Eesti üldlaulupidudel ühendkooride ees. Vaike Uibopuu on olnud üldjuht ka üliõpilaslaulupidudel Gaudeamus.

Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor oli Vaike Uibopuu juhatada aastatel 1963-2005. Põhiliselt üliõpilastest koosneva koori juhatamine tähendab pidevalt muutuvat koosseisu. Kevadel lahkuvad kogenud lauljad ja sügisel tuleb alustada uute noorlauljate koolitamist. Sellele vaatamata on Vaike Uibopuu aastate jooksul nõudnud lauljatelt eneseületamist Muusika nimel, mida on krooninud edukad konkursid ning festivalid. Vaike Uibopuu ei nõua lauljalt ainult tehniliselt head laulmist – emotsionaalne haridus, nagu seda võib õppida Vaike käe all, teeb iga tüdruku maailma võrratult värvikamaks. Selleks, et saaks rääkida kõlakultuurist, tehnilisest tasemest ja väljendusrikkusest, tuleb pühenduda nii dirigendil kui lauljal. Areng muusikalise elamuse suunas toimub koos.

Intervjuud Vaike Uibopuuga võib lugeda ajakirja Muusika 2005. aasta 5. numbrist.

Richard Ritsing


Richard Ritsing sündis 25. märtsil 1903. aastal Räpinas, kuid jäi Tartuga seotuks kogu eluks, suutes olla nii viljakas interpreet kui muusikakultuuri propageerija. Õppinud teooriat ja kompositsiooni, koori- ja orkestritundmist, viiulit, klaverit ja laulmist, täiendas ta ennast peamiselt dirigeerimises ka välismaal ning omandas muusikaõpetaja kutse.

Richard Ritsing on töötanud Tartus dirigendina alates 1920. ja muusikaõpetajana 1923. aastast. Peale Tartu Ülikooli Akadeemilise Naiskoori (dirigent aastail 1945-1963) on ta juhatanud Tartu Akadeemilist Meeskoori, segakoori “Vanemuine” ning paljusid teisi Tartu koore ning orkestreid.

Richard Ritsing on loonud koori- ja soololaule, instrumentaalmuusikat soolopillidele, ansamblitele ja orkestrile, muusikat lavateostele ning avaldanud muusikaartikleid ja -uurimusi. Mitmed tema laulud kuuluvad naiskoori lemmikute hulka tänaseni.

KOORMEISTER Siim Kornel

Siim Kornel lõpetas 2018. aastal Heino Elleri muusikakooli Lauri Breede dirigeerimisklassis ja 2023. aastal Heino Elleri muusikakooli koorijuhtimise jätkuõppe Lilyan Kaivu ja Triin Kochi juhendamisel. Pikaaegse Tartu ülikooli kammerkoori lauljatee kõrval on ta juhatanud külalisdirigendina Tartu ülikooli naiskoori Tallinna vilistlaskoori, Valga kammerkoori ja teinud koormeistritööd nii TÜANi kui ka Tartu ülikooli kammerkoori juures. Argiselt tegutseb Alatskivi kunstide kooli solfedžoõpetajana.

HÄÄLESEADJA Viviane Kallaste


Viviane Kallaste on Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli klassikalise laulu osakonna juhataja ja õpetaja. Jätkates Rudolf Jõksi traditsioone, õpetab ta ülikooli naiskoori neidudele ja naistele ilusa ja kõlava hääle tegemise nüansirikast kunsti alates aastast 2003.

Tartu Ülikooli Akadeemilise Naiskoori dirigentide, koormeistrite, kontsertmeistrite ja hääleseadjate täielik nimekiri:

2017-2021 Kaisa Kuslapuu (koormeister)
2016-2017 Jaanus Karlson (koormeister)
2016-2017 Benjamin Kirk (külalisdirigent)
2015-2016 Siim Kornel (koormeister)
2005-… Triin Koch (dirigent)
2003-… Viviane Kallaste (hääleseadja)
1989-1993 Mare Puusepp (hääleseadja)
1988-2005 Epp Hansberg (kontsertmeister)
1983-1985 Taisto Noor (hääleseadja)
1978-1983 Aino Kõiv (hääleseadja)
1976-1986 Kadri Leppoja (kontsertmeister, koormeister)
1971-2015 Ene Ahven (koormeister)
1971-1973 Tiiu Otsus (koormeister)
1964-1970 Linda Laasmäe (end. Taal) (dirigent)
1963-2005 Vaike Uibopuu (dirigent)
1963-1964 Roland Laasmäe, Valve Lepik (ajutised dirigendid)
1956-1978 Rudolf Jõks (hääleseadja)
1952-1975 Vaike Klaar (kontsertmeister)
1945-1963 Richard Ritsing (dirigent)
Hääleseadja tööd tegid enne Rudolf Jõksi ka Richard Ritsing, Agnes Treier ja Alma Kurtna. Koormeistrina töötas 50-ndatel paar semestrit Eleonora Voites.