Naiskoori auliikmeteks nimetati Tõnu Kõrvits, Ester Tiru ja Tiina Jasinski

14. november 2021

Tartu Ülikooli Akadeemilisel Naiskooril on saanud traditsiooniks, et koori juubeliaastal pärjatakse auliikme tiitliga koori suhtes eriliste teenetega silma paistnud isikud. Teadagi läks koori 75. aastapäeva tähistamisel nii mõndagi teisiti, kui on varasemalt traditsiooniks olnud. Hoidsime teadmist pikalt vaka all, kuid 31.10 toimunud kontserdil nimetati Tartu Ülikooli Akadeemilise Naiskoori auliikmeteks Tõnu Kõrvits, Ester Tiru ja Tiina Jasinski.

Tõnu Kõrvits
Tõnu näib olevat üks naiskoori lemmikheliloojaid. Nunnu, aga kohe kindlasti mitte imal. Mõtlik, aga mitte melanhoolne. Pealt kullakarvaline, kuid seest oi-oi kui siiruviiruline. Laulud, mida oleme laulnud on nagu tuul, mis kord riivab, kord hoogsalt kaasa haarab, kuid mida lauldes ei saa me endale kunagi lubada raskust ega raskepärasust, sest tuul ei ole kivi. Ikka tuleb olla liikumises, kanda nii noote kui pause, olla ülimalt täpne rütmides, et mõte, mille Tõnu on noodikirja pannud jõuaks kuulajateni võimalikult nii nagu ta seda oma peas on kuulnud. Mõnikord näib, et tabada lihtsust viisil, mis oleks samaaegselt täpne ja kerge ei ole sugugi nii lihtne! See on nagu öelda armsale inimesele justkui möödaminnes midagi tavalist ja igapäevast, mis aga jääks tema hinge helisema ning paitaks ja hoiaks teda terve päeva. Aitäh, Tõnu, et oled naiskoorile kirjutanud armsad ja otse hinge minevad laulud.

Ester Tiru
Ester tuli Võrumaalt Tartu Ülikooli farmaatsiat õppima 1975. aastal ja kohe liitus ta ka naiskooriga. I sopranis sai Ester oma kaunil lauluhäälel kõlada lasta 5 lauluaastat, olles ka aktiivselt tegutsev juhatuses nii noodikogu hoidja kui arhivaarina. Tema toel valmisid koori praegu väga tuntuks saanud rahvariided. Koori kontserdid ja tegemised olid tema jaoks esmatähtsad. Ester on üdini muusikale ja naiskoorile pühendunud. Kuigi pärast ülikooli lõpetamist suunati ta Harjumaale, pole side naiskooriga katkenud kunagi. Tallinnas liitus Ester lubinokkadega, ent laste tõttu jäi ta sealt mõneks ajaks eemale. 2008. aastast on ta aga taas pühendunud TÜ Naiskoori Tallinna Vilistlaskoori laulja. Ester on tähelepanelik ning hooliv kõigi oma lähedaste ja sõprade suhtes, on toeks nii lauljaile kui dirigentidele. Estri muusikaarmastus on imetlusväärne, ta külastab kõiki kontserte, kus on loota kaunist musitseerimist. Ülikooli naiskoori ja kammerkoori kontserte ning kokkusaamisi ei jäta ta kunagi vahele.
Kahjuks ei ole Esteril täna võimalik meie kontserdil osaleda, aga ta lubas, et mõtleb täna meile, soovides meile vaimustavaid esiettekandeid ja õnnestuvaid hetki kontserdil.

Tiina Jasinski
Keda Tiina headust kiirgav pilk on kunagi puudutanud – see teda ei unusta! Naiskooris on neid inimesi olnud sadu, kellele on ta meelde jäänud Jassikesena, sest niimoodi teda kutsuti. Tiina toimetas oma tagasihoidlikul ja tasasel moel aastaid koori juhatuses. Tema peale võis dirigent ja koor absoluutselt kindel olla. Lisaks on Tiina ka elav entsüklopeedia. Kui tavaline koorilaulja oskas ootamatute intervjuude puhul jagada emotsioone ja muljeid, siis Tiina lisab omalt poolt alati fakte. Ta puistab peast: esinemiste kuupäevi, koorisündmuste aastaarve; üliõpilaslaulupidude toimumise aastaid, kohti, juhatanud dirigentide nimesid ja nii edasi. Tiina Jasinski näol on tegemist koori ajaloos erakordse isikuga.

Aitäh Teile!