Naiskoor palub abi rahvarõivaste soetamisel

08. märts 2017

Et tulevasele noorte laulupeole väärikalt vastu minna, soovib Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor väga uuendada enda kalleid põhja-eesti rahvarõivaid, mis on olnud ilma värskenduskuurita juba väga kaua. Soovime alustada umbes kümmekonna uue käistepaari tellimisega. Kuna rõivaste õmblemine on väga kulukas (üks käistepaar maksab mitusada eurot), oleme otsustanud paluda teie abi. Kellel on võimalust ja soovi meid aidata, siis koor võtab sihtotstarbelisi annetusi vastu oma arveldusarvele:

MTÜ Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor
EE452200221049219563
Selgitus: ANNETUS TÜAN rahvarõivaste uuendamine

Suur ja siiras tänu kõikidele senistele annetajatele! Hetkel oleme kogunud juba 400€!

Tartu Ülikooli Akadeemilise Naiskoori rahvarõivad

TÜAN sai omale rahvarõivad esmakordselt 1978. aastal, kui telliti korraga AS-lt ARS 80 kompleti, järgmisel aastal lisandus veel kümme.
Rahvarõivakomplekti pani naiskoorile kokku etnograaf Aino Voolma.

Rahvarõivas on riideesemena olnud TÜAN-i pikaajaliseim tunnusriietus praeguseks peaaegu 40 aastat. Punase seeliku järgi tuntakse meid alati ära laulupidudel nii tänava ääres lehvitades kui telerite ees kaasa elades, see on oluline side meie rohkearvulise vilistlaskonna jaoks. Meie rahvarõivad sisaldavad endas palju ajalugu ja need on koori ja meie lauljate jaoks Väga tähtsad.

Meie rahvarõivad kuuluvad põhja-eesti rahvarõivarühma (täpsemalt Järvamaa, Virumaa) ja pärinevad 18.-19. sajandist. Koori rahvarõivakomplekti kuuluvad järgmised elemendid: seelik koos pihikuga, käised, vöö, lintidega pärg, sõlg ning ka mustad kinnised kingad ja valged sukad/sukkpüksid, millest kaks viimast on igal lauljal oma isiklikust kapist võtta. Varasemalt on koor kingade asemel kandnud ka pastlaid. Rahvarõivaid kannab koor kindlasti laulupidudel, aga vastavalt repertuaarile ka kontsertidel.

Komplekti täpsem ülevaade:

  • punane Koeru seelik (viide ERM A509:2034), millele on õmmeldud pihik ning toot;
  • valged tikandiga Alutaguse käised (viide ERM 929b);
  • roheline teadmata või sinine Koeru vöö (viide ERM A509:1302);
  • lintide ja paelte / litrisõõrudega pärg;
  • kuhiksõlg.

Naiskoor kannab üldjuhul rahvarõivaga musta kinnist kinga kui rahvarõiva pidulikku jalanõud. Ehetena kantakse endi isiklikke klaashelmeid või muid sarnaseid ehteid. Kotina kantakse isiklikku riidest või muud sobivat kotti.
Kõigil lauljatel on olemas rahvarõiva kandmise õpetus ning uutele lauljatele selgitatakse alati meie rõivaste päritolu ja kandmisviisi.

Siin on klipp, mis on pärit meie selle hooaja noorlauljaid koori kutsuvate videote hulgast ja kus on kasutatud just selliseid fotosid, kus me oleme oma ilusates rahvarõivastes!